Periodontologija

Periodontologija

Danties minkštųjų ir kietųjų audinių gydymas, atliekant įvairias profesionalios higienos, periodonto chirurgijos procedūras priskiriama periodontologijos sričiai. Opiausia liga – periodontitas. Tai dantį supančių audinių liga, kuriai didžiausią įtaką daro įvairių mikroorganizmų (apnašų ir dantų akmenų) kaupimasis ant danties. Periodontito pradžia – kraujuojančių dantenų liga – gingivitas. Nežiūrėkite į jautrias ir kraujuojančias dantenas pro pirštus, antraip gingivitas išprovokuos periodontitą ir ilgai netrukus gali būti per vėlu imtis priemonių išsaugančių dantis. Jeigu periodontologinės problemos yra ženkliai progresavusios, prireikia imtis chirurginio gydymo.

Periodontito požymiai:

  • Dantenų paraudimas, paburkimas, kraujavimas (dantenos gali nekraujuoti rūkantiems bei tam tikrus medikamentus vartojantiems pacientams);
  • Pasikeitusi dantenų spalva iš balzganai rožinės į tamsiai raudoną, melsvą;
  • Blogas burnos kvapas;
  • Paslankūs, klibėti pradedantys dantys.

Periodontito diagnozavimas

  1. Naudojant specialų zondą yra išmatuojamas dantenų kišenių gylis. Normalus dantenų vagelės gylis yra 1–3 mm.
  2. Atliekama panoraminė (visų dantų ir žandikaulių) rentgeno nuotrauka, reikalinga išsiaiškinti dantų šaknų laikymąsi kaule.
  3. Įvertinamas dantenų kraujavimas, dantų paslankumas, burnos higienos indeksai.

Tinkama kasdieninė burnos ertmės priežiūra bei reguliariai atliekama burnos higienos procedūra (2 kartus metuose) ženkliai sumažina tikimybę susirgti dantį supančių audinių ligomis.

Periodontito gydymas

Gydymo eiga priklauso nuo ligos išvešėjimo.

  1. Pasalinami labiausiai paslankūs, ligos pažeisti dantys. Geriau niekada nelaukite, kol visi dantys patys iškris – tai pabrangins dantų protezavimą ir implantacija, nes dėl uždelsto periodontito lieka gilios duobės žandikaulyje, dėl ko pasunkėja ir prailgėja gydymo procesas.
  2. Atliekama likusių dantų profesionali burnos higiena. Šių procedūrų metu pašalinamos minkštos ir kietos apnašos (akmenys), atliekama kiuretažo procedūra (uždegimo pažeistų audinių šalinimas apie dantis). Taip pat koreguojamos netiksliai padarytos ar apskilusios plombos bei dantų protezai, sudarantys palankias sąlygas apnašų kaupimuisi. Antrasis gydymo etapas atliekamas nuskausminus – per 2–4 vizitus, tačiau vizitų gali prireikti ir daugiau, jeigu paciento periodontito būklė labai sunki ar komplikuota.
  3. Būtinybei esant, po profesionalios burnos higienos, kiuretazo,atliekama periodonto lopo operacija (-os), reikalingos gilioms dantenų kišenių sritims. Ši procedūra atliekama tik nuskausminus reikiamą sritį. Operacijos metu pašalinami uždegimo apimti audiniai, o nuo šaknų nuvalomos apnašos. Dantenos priglaudžiamos prie dantų ir susiuvamos. Kad dantų kišenėse vėl nesikauptų apnašos, operacijos metu gydytojai siekia kišenes sumažinti, todėl gali būti atliekamos ir periodonto augmentacijos procedūros.
  4. Palaikomasis gydymas – tai rezultatų ilgalaikiškumo garantas. Labai svarbu, kad pacientas suprastų savo atsakomybę ir svarbą gydant periodontitą. Periodontito išgydymas neapsaugo nuo tolesnio minkštųjų ir kietųjų apnašų kaupimosi. Jei per visus savo nugyventus metus pacientas įprato tik simboliškai prižiūrėti savo dantis, gerų rezultatų ateityje tikėtis neverta. Būtina ne tik pačiam prižiūrėti bet ir reguliariai atlikti higieninį burnos valymą, kad būtų pašalinamos apnašos. Kas kiek laiko pacientui privaloma atlikti higieninį valymą nustato paciento gydytojas periodontologas.